Asya Yemek Tariflerinin Kökeni Nedir

Böceklerin insan yemeği olarak kullanılması çok eski tarihlere dayanmaktadır Dünyadaki birçok ülke ve bölgede böcek yeme alışkanlığı vardır. Fakat Böceklerin yemek olarak kullanılması Asya ülkelerinde yoğundur. İstatistiklere göre, Çin’de 177 tür bazı kaynaklarda ise 54 tür yenilebilir böcek bulunduğu yazmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre dünya çapında en az 2 milyar insan düzenli olarak böcek tüketmektedir. Böceklerin tüketim miktarı ve türü ise (% 31), tırtıllar (% 18) ve arılar, yaban arıları ve karıncalar (% 14) dahil olmak üzere 1.900’den fazla böcek tespit edilmiştir. Yenilebilir böceklerin nüfusu esas olarak Asya, Afrika ve Latin Amerika’ya dağılmıştır. Çin, Tayvan, Kamboçya gibi bazı Asya ülkeleri hala böcek yeme geleneklerini koruyor.

Arı larvaları, ipekböceği kozası, bambu kurtları, ateş kurtları, karınca böcekleri, hamamböceği, kahverengi kurtlar, Cordyceps, hamamböceği, gibi böcekleri yüksek miktarda protein ve vitamin içerdiği düşünülüyor bu bakımından sağlıklı birer gıda olarak görülüyor.

Böcek yemek ile ilgili kaynaklar

Çin’deki yenilebilir böcekler hakkındaki ulaşıla bilen en eski kaynak, 3.000 yıl önceye dayanan “Zhou Li Tian Guan” nun Rites Kitabında görülmektedir. O zamanlar karınca, istiridye ve arılar gibi üç çeşit böcek kraliyet ailesine ve soylulara tarafından alındığı bilgisi bulunmaktadır.

Jin Cuibao, notlarında ise hamamböceği yendiğine dair bilgi mevcuttur. Tang Hanedanlığında, Liu Wei’nin yazıdığı ve böcek yemek tarifleri yazısında eşekarısı koleksiyonunun ve pişirme yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bir bilgi verilmektedir. Böcekler genellikle bol yağda kızarılarak ve çeşitli soslar eşliğinde tüketiliyor.

Yuan Hanedanlığı’nda “Yenilebilir Bitkisel ilaçlar” adlı eserinde ipek böceğinin yendiğine dair kayıtlar mevcuttur ve bu tarif günümüzde de kullanılmakta ve büyük yararlar sağladığı düşünülmektedir. Japonya yenilebilir böcek kitabı “Dünyanın Gıda Böcekleri” ni yayınladı, eksik istatistiklere göre, yenilebilir böcekler üzerine 1976’ dan 1992’ye kadar sekiz kitap yayınlandı.

Böcek yemeği nerelerde yeniliyor

Böcek yemeklerinin köken olarak asya yemek kültürüne dayandığı düşünülmektedir. Kolombiya, Japonya, Tayland, Çin, Filipinler, Malezya gibi Asya ülkelerinin yansıra Almanya, Avustralya, Zaire, Uganda, Meksika gibi dünyanın farklı bölgelerinden farklı ülkelerde de yemek olarak böcek tüketilmektedir. Günümüzde Avrupa ülkelerinde böcek tüketimi yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir