Amerikan Yemek Tariflerinde Türk Yemeklerinin İzi

Yemek yönünden çok fazla lezzete sahip olan Türkiye, diğer ülkeler tarafından kopyalanarak üretilmektedir. Hem sulu yemek hem etli yemekler hem de hamur işleri olsun Türk yemekleri tüm dünya da beğenilmektedir. Yöresel lezzetlere sahip bu yemekler Avrupalı ülkeler tarafından ve özellikle Amerika tarafından restoranlarında tercih edilmektedir.

Amerika’da Türk Mutfağından Etkiler Nelerdir?

Amerika yemek tariflerinde isimleri değişse dahi Türk yemeklerine rastlamak mümkündür. Amerika’dan gelen şefler Türk yemeklerini yedikten sonra kendi ülkelerinde de yapmaya başlıyorlar. Bu nedenden dolayı Amerika ve Türk yemekleri arasında isim olarak benzerlik olmasa da tat olarak benzerlik bulmak kolaydır.

Genellikle fast food ya da hazır gıda tüketimi yoğunlukta olan Amerika’ya göre Türk yemekleri oldukça lezzetlidir. Ayrıca Türklerin Amerika’ya yerleşip Amerika da açtığı Türk restoranlarda bulunmaktadır. Bu Türk restoranları Amerikalı vatandaşlar tarafından oldukça tercih edilen mekanlardandır.

Amerikalılar Tarafından Tercih Edilen Türk Yemekleri Hangileridir?

Gelişmiş Türk yemek kültürünün en önemli tariflerinden olan sarma Amerika’daki marketlerde konserve şeklinde paket olarak satılmaktadır. Kuru fasulyede aynı şekilde konserve şeklinde satılan ürünlerdendir. Kebap çeşitlerine Amerika’da hem Türk hem de amerikan restoranlarında yer verilir.

Amerikanın Türk nüfusu yoğunluklu olan eyaletlerinde Türk restoranlarına rastlamak daha büyük ihtimaldir. İskender ve kebap restoranları uğrak mekanlardandır. Hazır gıda tüketiminin fazlalığından dolayı Amerikalılar taze gıda ve sulu yemeklere ilgileri büyüktür. Bundan dolayı Türk yemekleri onlara oldukça lezzetli ve hoş gelmektedir.

Et ürünlerinden yapılan yemekler Amerikalılar tarafından fazla tüketilen gıdalar değildir. Türkiye’de büyükbaş hayvancılığın gelişiminden dolayı yaygın olan et tüketimi Avrupa ve Amerika vatandaşları için değeri bilinen besinlerden biridir. Lahmacun ise Amerikalıların sevdiği yemeklerden biridir. Birçok ünlü Türk aşçı Avrupa ve Amerika da restoranlar açarak oralı halk tarafından da ünlenmiştir.

Amerikalılar sevdiği bir diğer Türk yemek tarif örneği ise kuru fasulye pilavdır. Türklerin sürekli olarak tükettiği kuru fasulye ve pilav Amerikalılar hem Türkiye’ye gelince hem de kendi ülkelerinde yedikleri yemeklerden biridir. Amerikan ve Türk yemekleri arasında gözüken bu kaynaşma yemek kültürüne önemli katkılar sağlamaktadır. Türk yemekleri hem Türkler için hem de Amerikalı vatandaşlar için beğenilen yemeklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir